Opracowany przez TRIAS AVI i RAA projekt został uznany za najlepszy w organizowanym przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości konkursie na „Koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu”. Tym samym autorzy zwycięskiej pracy będą odpowiedzialni za stworzenia projektu architektonicznego nowej ekspozycji.
– Powstanie Wielkopolskie jest wyjątkowe nie tylko ze względu na heroiczny charakter walki z przeważającym wrogiem, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że było to powstanie zwycięskie – zauważa Marcin Wojczyński, prezes TRIAS AVI – Nasza koncepcja opiera się na przekonaniu, że zwycięstwa mają ogromny wpływ na budowanie tożsamości i spajanie społeczeństwa. Chcemy, aby nasza wystawa stała się hołdem dla bohaterów tamtych czasów i źródłem inspiracji dla współczesnych i przyszłych pokoleń.
Kierując się motto „Na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo”, narracja wystawy, wspierana przez bogate zbiory muzealne, poprowadzi odwiedzających przez 230 lat historii regionu, który zawdzięcza swoją wolność przede wszystkim zaangażowaniu jego mieszkańców. Kulminacyjnym i przełomowym momentem tej opowieści jest właśnie Powstanie Wielkopolskie – największa spośród zwycięskich polskich insurekcji.
– Zaproponowana przez nas koncepcja wystawy stałej w Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest pełną emocji relacją o triumfie osiągniętym dzięki współpracy. Jednym z ważniejszych postawionych sobie celów było stworzenie mostu łączącego odwiedzających oraz uczestników wydarzeń opisanych na wystawie: przodków i potomków, żołnierzy i cywilów, starszych i młodszych, rodziny i indywidualne osoby. Podczas poznawania inspirujących historii bohaterów tej opowieści, goście będą mogli dostrzec, jak bardzo dawni mieszkańcy Wielkopolski są im bliscy pod względem ideałów, motywacji, marzeń i celów – wyjaśnia Tim Ventimiglia dyrektor berlińskiego oddziału RAA.
Kreatywne wykorzystanie oryginalnej przestrzeni Muzeum, to kluczowy element projektu. Centralna Rotunda, z nazwiskami tysięcy uczestników zrywu i mapą Wielkopolski na posadzce, stanie się miejscem pamięci i symbolem współpracy, równości i braterstwa. Prześwity w Rotundzie kierują wzrok na najważniejsze elementy ekspozycji i pozwalają na swobodne poruszanie po zaaranżowanej przestrzeni. Zwiedzanie będzie przypominać udział w wielomodułowym spektaklu, gdzie poszczególne elementy ekspozycji stanowią sceny pełne ciekawych i niekiedy spektakularnych wydarzeń. Wystawa opowiada o wielkiej historii, ale przedstawia także życie konkretnych ludzi – uczestników Powstania Wielkopolskiego.
Zróżnicowanie kolorystyki, oświetlenia, skali obrazu, rodzajów eksponatów, dźwięku oraz aranżacji przestrzeni pozwoli na efektywne oddanie głównych emocji zawartych w opowieści. Ich intensywność i czas trwania również będą zróżnicowane: czasami dłuższe i subtelne, innym razem krótkie i pełne dynamiki.
Ważnym narzędziem w tworzeniu wystawy jest „narracyjna podróż” – stworzona na potrzeby koncepcji metodologia kontrolowania dramaturgii wystawy, pozwalająca na wizualizację nastroju opowieści poprzez emocje – od smutku przez nadzieję po euforię.
– Wspólnie z firmą RAA dziękujemy wszystkim za wsparcie i zaufanie. Jesteśmy przekonani, że nowa wystawa stanie się niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich odwiedzających Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – podsumowuje Marcin Wojczyński z TRIAS AVI.
______________________________
RAA (Ralph Appelbaum Associates, Inc.) to największa na świecie firma zajmująca się planowaniem i projektowaniem muzeów i wystaw narracyjnych. Prawie pół wieku temu wprowadziła swoją koncepcję nowego podejścia do przekazywania wiedzy w instytucjach publicznych. RAA skupia się na wykorzystaniu przestrzeni fizycznej, jako medium komunikacji i dialogu. Firma zaprojektowała wiele najbardziej rozpoznawalnych atrakcji kulturalnych na świecie, m.in. The Obama Presidential Center, International African American Museum, The World of Stonehenge, British Museum, RxArt Artist Collaborations – Nina Chanel Abney, Lift 109, Battersea Power Station, First Americans Museum, Second World War Galleries, Imperial War Museum, Humboldt Forum.
Cztery międzynarodowe biura przyciągają światowej klasy projektantów, architektów, artystów, historyków, pedagogów, twórców mediów, technologów, pisarzy i poetów. Efekty pracy RAA zostały uhonorowane wszystkimi najważniejszymi nagrodami w dziedzinie projektowania i komunikacji, w tym pierwszą w historii National Design Award for Communications Design, ale także iF Design Award, Indigo Design Award czy GRANDS PRIX DU DESIGN – 15e édition.