Na krakowskim Rynku Głównym – 24.09.2010 roku – odbyły się oficjalne uroczystości związane z otwarciem wystawy „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego”.
Wystawa zatytułowana „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” znajduje się 4 metry pod ziemią, na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych. Ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie i ponad 800-letnią tradycję handlu i rzemiosła na tym terenie. Za opracowanie koncepcji i realizację ekspozycyjnej części wystawy odpowiedzialne było konsorcjum pod przewodnictwem Trias S.A. W jego skład, oprócz TRIAS S.A., wchodzą: ART FM, Fabryka Dekoracji i NoLabel. Nad stroną merytoryczną czuwał zespół archeologów.
Wystawa powstała w oparciu o zabytki, które odkryto podczas prac archeologicznych (prowadzonych w latach 2005-2010). Można zobaczyć m.in. pozostałość średniowiecznej osady, fragmenty zabudowań pamiętających czasy Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego oraz około 700 przedmiotów codziennego użytku. Przy tworzeniu podziemnej ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne i wystawiennicze. Służą one do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Dzięki temu zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale także poczuć atmosferę legendarnego miasta.
Wśród dostarczonego przez TRIAS sprzętu znalazły się m.in. ekran parowy, ekran 190 stopni, ekrany dotykowe, plazmowe i 3D, hologramy, projektory multimedialne, audio przewodniki, oświetlenie i nagłośnienie. Sprzęt posłuży do prezentacji obrazów, filmów, dźwięków i animacji, które stworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Dzięki temu zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć, ale także poczuć atmosferę legendarnego miasta.
ClientRynek Podziemny, KrakówYear2010