TRIAS był odpowiedzialny za wyposażenie muzeum „Piwnica pod Fortuną” w Lublinie w nowoczesny sprzęt audiowizualny.
Piwnica pod Fortuną to pierwsze multimedialne muzeum w Lublinie. Muzeum znajduje się w podziemiach zabytkowej kamienicy w sercu staromiejskiego rynku. Rozlokowane zostało w 10 salach, na trzech poziomach, na powierzchni 206 mkw. W jednej z sal mieściła się niegdyś winiarnia, której wnętrza zdobią cenne, XVI-wieczne freski. Od widniejącego pośrodku sklepienia wizerunku rzymskiej bogini losu – Fortuny pochodzi nazwa muzeum.
Przy opracowaniu ekspozycji wykorzystano szereg multimedialnych rozwiązań pozwalających w nieszablonowy sposób przybliżyć historię Lublina. Służą one do prezentacji zdjęć, grafik, materiałów wideo i dźwięków, które tworzą iluzję nieistniejącego już świata. Nowoczesne technologie w połączeniu z odpowiednią scenografią i innymi eksponatami przenoszą zwiedzających w czasie i przestrzeni. Dzięki temu można nie tylko zobaczyć, ale także poczuć atmosferę miasta.
Muzeum podzielono na kilka części, z których każda dotyczy innego aspektu historii Lublina. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak dawniej żyło się w mieście. Odwzorowano m.in. wygląd ulic z różnych epok oraz wnętrze mieszczańskiego domu z przełomu XVI i XVII w. Spora część ekspozycji została poświęcona różnym kulturom i religiom, których przedstawiciele tworzyli niegdyś tutejszą społeczność. Wystawa przybliża również rozwój lubelskiego przemysłu
oraz historię wymiaru sprawiedliwości.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zwiedzający mogą prawie dotknąć historii. Monitory dotykowe LCD m.in. takich producentów jak NEC, czy Panasonic, pozwalają na wirtualne przejrzenie starych dokumentów. Systemy do projekcji trójwymiarowych firmy Christie umożliwiły stworzenie niesamowitych wrażeń wizualnych. Atrakcją wystawy jest wirtualna lokomotywa – projekcja na ekranie zbudowanym z modułów Christie MicroTiles, która niemal wjeżdża na ułożone na podłodze podświetlane tory. Zwiedzający mogą też wyjrzeć na dawną ulicę przez wirtualne okno, które jest w rzeczywistości wielkim ekranem do projekcji tylnej – za nim ustawiony został projektor marki Christie. Oprócz prezentacji i wizualizacji, można też zobaczyć inne eksponaty, m.in. kopię aktu Unii Lubelskiej, przedmioty kultu religijnego czy dawne narzędzia tortur. Całością urządzeń multimedialnych zarządza się za pomocą systemu sterowania AMX.
TRIAS odpowiadał za zakup i instalację sprzętu multimedialnego, audiowizualnego, dźwiękowego, sterowania oraz systemów zabezpieczeń. Wykonanie replik eksponatów (zabytkowych przedmiotów, mebli i wyposażenia pomieszczeń) powierzono firmie Fabryka Dekoracji. Przygotowaniem multimedialnych prezentacji i filmów zajęła się firma No Label.
W realizacji projektu udział wzięli liczni eksperci. Za opracowanie koncepcji aranżacji wnętrz odpowiedzialny był zespół składający się z projektantów wnętrz i architektów, w skład którego wchodzili arch. wnętrz Adam Orlewicz, dr arch. wnętrz Barbara Kowalewska oraz arch. wnętrz Marcin Kupczak. Senariusz opracował zespół pod kierownictwem dra Romana Zwierzchowskiego. Realizację całości projektu nadzorował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr inż. arch. Halina Landecka.
Ekspozycja jest dostosowana do potrzeb osób głuchoniemych, dzięki zamontowaniu tablic z treścią w języku Brajla.
Muzeum „Piwnica pod Fortuną” to już kolejna multimedialna ekspozycja przygotowana przez firmę. Wcześniej TRIAS wyposażył w nowoczesny sprzęt m.in. Podziemia Rynku i Muzeum Schindlera w Krakowie, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Poznawcze w Hali Stulecia we Wrocławiu.
Client„Piwnica pod Fortuną”, LublinYear2012