Nowoczesne systemy audiowizualne charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem. To niezbędny element wyposażenia sal konferencyjnych i widowiskowych, obiektów sportowych czy centrów kongresowych, ale również galerii handlowych, uniwersytetów czy muzeów. W tym artykule prezentujemy kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie profesjonalnych instalacji audio-wideo.

Sferyczny ekran w planetarium

Planetarium to obiekt pozwalający na śledzenie ruchu ciał niebieskich. W Polsce budowli tego rodzaju jest niewiele. A szkoda, bowiem obiekty tego typu są niezwykle interesujące. Aby uczynić je jeszcze ciekawszymi, jedno z nich – Planetarium Śląskie w Chorzowie, wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt audiowizualny.

Nasza firma stworzyła trzy złożone stanowiska łączące rozwiązania multimedialne, mechatroniczne i mechaniczne. Stanowisko „Deszczownica” przedstawia istotę używania przyrządów optycznych w astronomii. Pod okrągłą deszczownicą umieściliśmy różne modele, m.in. ludzkiego oka bez przyrządu pod jasną gwiazdą czy też oka pod gwiazdą o małej jasności, a przed modelami wyświetlacze dotykowe, które w trakcie pracy konkretnej sekcji prezentują to, co „widzi” detektor.

Stanowisko „Zobacz niewidoczne” ma na celu zaprezentowanie zwiedzającym faktu, że każde ciało fizyczne emituje promieniowanie podczerwone. „Kolumna do prezentacji zjawisk pogodowych” to z kolei stanowisko umożliwiające widzom poznanie i obserwację wybranych zjawisk pogodowych. W tym miejscu zwiedzający dowie się więcej na temat trąby powietrznej, deszczu, chmur, mgły i śniegu.

Do stworzenia stanowisk wykorzystujemy nowoczesne urządzenia audiowizualne, łącząc je niekiedy z niezawodną technologią sprzed lat. Będący na wyposażeniu Planetarium Toruń, wyprodukowany w na przełomie lat 60 i 70 projektor Zeiss RFP II to jeden z dwóch tego typu urządzeń w Polsce. Służy on do wiernego odtwarzania wyglądu nocnego nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Ten wiekowy cud techniki funkcjonuje w synergii z dwoma najwyższej klasy projektorami 4k Panasonic PT-RQ13KEJ, wyposażonymi w specjalne obiektywy dedykowane do projekcji na ekran kopułowy. Dzięki temu połączeniu starego z nowym, widz na kopule o średnicy 15 m może oglądać wyraźny i dokładnie odwzorowany układ wszystkich widocznych gołym okiem 6500 gwiazd, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia – czyli wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na nieboskłonie. Ponadto innowacyjny sferyczny ekran w planetarium charakteryzuje się idealnie gładką, jednolitą powierzchnią, co zapewnia niezrównane wrażenia podczas obserwacji nieba. Specjalna konstrukcja zapewnia swobodny przepływ i wymianę powietrza pod kopułą, a jednocześnie pozwala na równomierny rozkład systemu nagłośnienia w przestrzeni sfery, tworząc w ten sposób dźwięk przestrzenny.

Elektroniczna tablica wyników

Rozwiązania audio-wideo są też powszechnie wykorzystywane w obiektach sportowych. Przykładem jest zaprojektowane i dostarczone przez naszą firmę wyposażenie techniczne stadionu piłkarskiego PGE Arena Gdańsk. Zamontowaliśmy tam cztery nowoczesne telebimy amerykańskiej firmy Daktronics – światowego lidera w produkcji wielkoformatowych ekranów LED. Każdy z nich ma powierzchnię wynoszącą aż 70 m2, 11 m szerokości i 6 m wysokości. Składa się z ponad pół miliona diod.

Nowoczesny telebim cechuje się wszechstronnym zastosowaniem. Pozwala na wyświetlanie na żywo rozgrywanego na stadionie meczu, przedstawiania widoku z trybun sportowych czy też prezentacji reklam lub innych materiałów. Duży ekran sprawdza się również doskonale jako elektroniczna tablica wyników. Dzięki ogromnej powierzchni prezentowane wyniki są świetnie widoczne nawet z najdalszych rzędów. Zastosowanie diod nowej generacji sprawia, że ekrany zapewniają kontrastowy i jazdy obraz o świetnej widoczności z dowolnego miejsca na stadionie. Wysoka częstotliwość odświeżania zapewnia natomiast czysty, płynny przekaz wizyjny.

Dźwiękowy system ostrzegawczy

Nowoczesne systemy audiowizualne służą również zwiększeniu bezpieczeństwa w obiekcie. Zgodnie z prawem dźwiękowy system ostrzegawczy to niezbędne wyposażenie wysokich budynków użyteczności publicznej i budynków zamieszkania zbiorowego, a także dużych hal sportowych i widowiskowych. Starannie zaplanowany i wykonany z wykorzystaniem wysokiej klasy urządzeń system zapewnia niezawodne działanie, co wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców, zwiedzających oraz innych osób przebywających w obiekcie.

Montowane przez firmę TRIAS AVI dźwiękowe systemy ostrzegawcze są odporne na ogień, awarię oraz brak zasilania sieciowego. Systemy DSO są bardzo skuteczne, ponieważ przekazują ludziom konkretne informacje o zagrożeniu. Nasze portfolio obejmuje realizacje systemów ostrzegawczych audio w różnych obiektach, takich jak hale sportowe, hotele, galerie handlowe oraz inne budynki.