Profesjonalnie przygotowana prezentacja multimedialna to narzędzie znane nie tylko ze sfery biznesu. Interesujące prezentacje AV coraz częściej są wykorzystywane w innych miejscach. Jakich? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Dobra prezentacja AV – czyli jaka?
Starannie przygotowana i wykonana prezentacja audio-video służy przede wszystkim dostarczeniu odbiorcom konkretnych informacji i wiedzy na dany temat. Jednak aby spełniła ona swą rolę, czyli przekazała dawkę wartościowej wiedzy, musi być interesująca dla odbiorcy. Z pewnością każdy z nas miał do czynienia w szkole czy miejscu pracy z nudnymi referatami, wygłaszanymi jednostajnym tonem przez prelegenta. Takie prezentacje nie były ciekawe, a przez to wartościowe –niewiele się po nich zapamiętuje.
Nie powiemy o tym, jak stworzyć i wygłosić merytoryczną i interesującą pod względem treści prezentację– to temat na inny artykuł, najlepiej przygotowany przez specjalistę od wystąpień publicznych. Wiemy natomiast, jak stworzyć efektowną prezentację, która zachwyca warstwą wizualną i dźwiękową. Mamy w tym ogromne doświadczenie, poparte setkami realizacji dla klientów w Polsce i poza granicami kraju. Na skuteczność prezentacji wpływa bowiem nie tylko jej treść, ale całe otoczenie multimedialne, wykorzystane urządzenia, a nawet odpowiednie oświetlenie ściany.
Prezentacje interaktywne w muzeach – podświetlane ściany i nie tylko
Interaktywne rozwiązania audiowizualne stosowane w muzeach to coraz popularniejsza, ze względu na wyjątkową skuteczność, metoda służąca zainteresowaniu odbiorcy. Multimedialne prezentacje wyświetlane na dużych ekranach LED oddziałują na różne zmysły odwiedzających placówkę, a tym samym łatwiej i efektywniej przekazują wiedzę. To szczególnie ważne w przypadku wystaw skierowanych do młodych odbiorców. Interesujące prezentacje wyświetlane z wykorzystaniem nowych technologii to sposób na pokazanie, że muzea to atrakcyjne miejsca, w których warto spędzić czas.
W Polsce coraz więcej instytucji decyduje się na unowocześnienie swej oferty za pomocą ekranów diodowych i innych rozwiązań audiowizualnych. Ciekawym przykładem jest wnętrze ekspozycja Podziemny Olkusz, którą kompleksowo wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt audio-video. Mieszczące się w piwnicach w samym centrum Olkusza, muzeum jest wizytówką tego małopolskiego miasta. Opracowując ekspozycję i prezentacje multimedialne, specjaliści z TRIAS AVI wykorzystali szereg interaktywnych rozwiązań, które pozwalają w nieszablonowy sposób przybliżyć historię miejscowości. Na przykład, nowoczesny ekran LED o dużej powierzchni umożliwia efektowną prezentację grafik, zdjęć, materiałów wideo oraz dźwięków, które tworzą iluzję dawnego, nieistniejącego już świata. Odpowiednie podświetlenie ściany w połączeniu z zabytkową scenografią i eksponatami przenosi odwiedzających w czasie i przestrzeni. Dotykowy ekran diodowy pozwala na wirtualne obejrzenie starych dokumentów. Zwiedzający mogą poznać proces powstawania miedzi, ważnego dla Olkusza kruszcu, na projekcji wyświetlanej na szerokokątnym zakrzywionym ekranie o promieniu 270 stopni.
Ledy na ścianę w służbie nauce
Kolejnym miejscem, w którym coraz powszechniej wykorzystywane są ledy na ścianę połączone z oświetleniem ściany, są uczelnie wyższe. Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie zrealizowaliśmy kompleksowy projekt dotyczący wyposażenia sal dydaktycznych, audytoryjnych, pracowni badawczych i laboratoriów. Oprócz typowych rozwiązań wspomagania dydaktyki, takich jak systemy nagłośnieniowe, ekrany diodowe czy systemy projekcyjne, wdrożyliśmy również nowoczesny system rejestracji wykładów i zaawansowany system e-learningu. Specjalistyczne rozwiązania oparte na ścianie typu videowall i wielkoformatowych ekranach LED na ścianę umożliwiają cyfrową dystrybucję informacji dla studentów na terenie całego obiektu.
Poza wysoką funkcjonalnością wdrożonego rozwiązania, jego zaletą jest też energooszczędność. Specjalne technologie optymalizują zużycie energii elektrycznej oraz urządzeń. Nawet długotrwałe użytkowanie ekranów, jak i sprzętów służących do podświetlenia ściany z telewizorem, nie wiąże się ze znacznym wzrostem energii i wydatków za prąd.
Ekrany LED w kinie
Nowoczesne urządzenia do prezentacji audiowizualnych różnego typu już dawno wkroczyły do kin na całym świecie. Firma TRIAS przeniosła je jednak na wyższy poziom. W Cineworld Cinema w brytyjskim Telford zamontowaliśmy praktyczne i efektowne oświetlenie ścian z zamontowanym diodowym ekranem marki MorisLED w technologii SMD. Ekran diodowy ma powierzchnię niemal 30 m2 i rozdzielczość fizyczną 6 mm. Wygięty w kształt półokręgu ekran jest przeznaczony do prezentowania zwiastunów premier kinowych. Umożliwia indywidualne dostosowanie obrazu do oferty kina oraz bieżących potrzeb. Znakomita rozdzielczość uzyskana dzięki technologii SMD gwarantuje wysokiej klasy obraz, który jest dobrze widocznej nawet z bliskiej odległości. Starannie zaprojektowane podświetlenie ściany z ekranem jeszcze lepiej wpływa na walory estetyczne oraz efektywność konstrukcji.
Telewizory i oświetlenie ściany w centrum handlowym
Montaż ekranów LED na ścianie, stosowne podświetlenie ścian oraz wykorzystanie wielu innych nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawdza się znakomicie w branży retail, czego najlepszym przykładem są nasze projekty zrealizowane w centrach handlowych. W Atrium Promenadzie i Atrium Targówku w Warszawie stworzyliśmy kompleksowe rozwiązania multimedialne, które spełniają funkcje użytkowe, a jednocześnie skutecznie przyciągają wzrok i zdobią przestrzeń.
Infokioski, podświetlenie ścian z telewizorami, monitory dotykowe, wielkopowierzchniowe ekrany typu LED na ścianę czy interaktywne rozwiązania kierowane do dzieci – wszystkie z urządzeń i systemów znakomicie pasują do odświeżonych wizerunków obiektów i ich topografii. Są rozmieszczone w taki sposób, aby klienci mieli z nimi kontakt cały czas i w każdej chwili mogli skorzystać np. z informacji zawartych na ekranach. Rozwiązania te są skutecznym kanałem komunikacji z klientem, a jednocześnie budują wizerunek centrów handlowych jako nowoczesnych, „idących z duchem czasu”, otwartych na klienta placówek.