Nowe światło na architekturę - Fasady multimedialne i iluminacja
Technologia LED coraz częściej i coraz mocniej zaznacza swoją obecność w naszym codziennym życiu. Światło stało się integralną częścią przestrzeni miejskiej oraz istotnym elementem działań wizerunkowych i marketingowych inwestorów. Nowoczesna technologia pozwala na osiągnięcie niepowtarzalnych efektów świetlnych i multimedialnych, nadając obiektom indywidualny charakter. Dlatego również nasza firma postanowiła poszerzyć swoją ofertę o usługi związane z oświetleniem obiektów.
Niepowtarzalne kompozycje i formy świetlne
Iluminacja fasad i obiektów to dekoracyjne, efektowe, artystyczne oświetlenie budynków w taki sposób, aby podkreślić i wydobyć ich wszystkie walory architektoniczne W tym celu doskonale sprawdzają się oprawy firm tj. StudioDue czy Teclumen. Jakość światła, możliwość doboru odpowiedniej barwy oraz jej natężenia pozwala na tworzenie wyjątkowych kompozycji świetlnych i form o dowolnym kształcie i rozmiarze
Siatki diodowe spójne z architekturą
Technologia LED pozwala na zmianę statycznego budynku w wielkoformatowy ekran multimedialny, będący idealnym nośnikiem informacji np. podczas wydarzeń sportowych i imprez rozrywkowych, a na co dzień doskonale sprawdzającym się jako powierzchnia reklamowa (ekrany LED firmy Absen i AHL). Nowatorskim rozwiązaniem stosowanych przy tworzeniu fasad multimedialnych jest siatka diodowa, składająca się z tysięcy pojedynczych pikseli LED, wyposażona w zintegrowany system sterowania. Jedną z funkcjonalnych i użytkowych zalet siatki LED jest fakt, iż nie zasłania elewacji budynku tworząc wraz z fasadą spójną kompozycję. Siatki diodowe mają charakter jednostronny dzięki czemu zastosowana technologia nie ogranicza dostępu światła i nie wpływa negatywnie na komfort korzystania z obiektu.
Ożywianie architektury
Multimedialne fasady otwierają zupełnie nowe perspektywy komunikacyjne, będąc odpowiadają na technologiczne innowacjom na miarę XXI wieku. Umożliwiają „dialog” pomiędzy przestrzenią cyfrową, architekturą i urbanistyką. Wyzwaniem dla architektów i designerów jest uczynienie z architektury budynku i instalacji cyfrowej spójnej kompozycji. Panuje między nimi relacja zwrotna: architektura oferuje powierzchnię, a instalacja multimedialna podkreśla walory i ożywia architekturę. Dzięki instalacjom świetlnym budynek ożywa i wywołuje emocje. Staje się medium.
Po pierwsze projekt
Kluczową dla całego procesu budowy czy modernizacji oświetlenia jest faza projektowania. Spotkania, wizje lokalne, rozmowy i omówienie specyfiki obiektu oraz oczekiwań Klienta są punktami wyjścia do rozpoczęcia pracy przez projektanta. Mając na uwadze normy prawne, bezpieczeństwo, funkcjonalność, estetyczne wykonanie oraz efekt końcowy, którego oczekuje Klient, w oparciu o dobór odpowiednich urządzeń oświetleniowych, tworzony jest projekt oraz specyfikacja techniczna.
Główne etapy projektowania
- wizja lokalna i rozmowy z klientem
- stworzenie dokumentacji technicznej obiektu i otoczenia
- przeprowadzenie inwentaryzacji obiektu i otoczeni
- przeprowadzenie audytu energetycznego
- stworzenie wizualizacji komputerowej obiektu wraz z kilkoma propozycjami rozwiązań oświetlenia
- omówienie z Klientem wyników i zaproponowanie rozwiązania
- przedstawienie koncepcji oraz wybór odpowiednich urządzeń oświetleniowych
- przeprowadzenie prób oświetleniowych po wyborze koncepcji