Spacer klimatycznymi uliczkami międzywojennej Polski, piękne meble, przedmioty codziennego użytku, dzieła sztuki, a nawet… zabytkowy samochód. 4 września Muzeum Mazowieckie w Płocku udostępni dla zwiedzających około 1000 m2 przestrzeni poświęconej sztuce dwudziestolecia międzywojennego, tworząc tym samym największą w Polsce prezentację kolekcji sztuki lat 20. I 30. XX wieku, ilustrującą styl art déco. Nowa wystawa stała to połączenie unikalnego zbioru zabytków z najwyższej klasy ekspozycją multimedialną. Projekt zrealizowała warszawska firma TRIAS AVI.

Zwiedzanie zaczyna się od interaktywnego kalendarium wprowadzającego w tematykę wystawy. Ekspozycja parteru to urbanistyczna imitacja miasta nocą, która doskonale buduje klimat dwudziestolecia międzywojennego i stylu art déco. Tutaj zobaczyć można wnętrza kamienic, Dom Mody z bogatą kolekcją strojów z lat 20 . i 30. i jej akcesoriów, sklep jubilerski, bank i minikino. Przestrzenie te eksponują zabytkowe zbiory i wiernie oddają klimat epoki. Dominującym elementem miejskiej zabudowy jest zabytkowe auto marki JOWETT Special Roadster z 1926 r. Ekspozycję uzupełniają liczne stanowiska interaktywne, obsługiwane za pomocą monitorów dotykowych. Na uwagę zasługuje także mapping 3D, stworzony przy użyciu czterech wysokiej klasy projektorów, uzupełniający architekturę i ożywiający przestrzeń.
Na pierwszym piętrze zwiedzający mogą zobaczyć zaaranżowane mieszkanie międzywojenne, a w nim wnętrza – salon, jadalnię , sypialnię i kuchnię. Ponadto na terenie ekspozycji znajduje się galeria sztuki i rzemiosła artystycznego, na którą składają się wyroby użytkowe i dekoracyjne ze szkła, ceramiki i metalu, a także rzeźby i obrazy – m.in. „Martwa Natura” Tamary Łempickiej. W centralnej części znajduje się Sala Tożsamości, nawiązująca tematycznie do polskiego pawilonu stworzonego na potrzeby Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa z 1925 roku w Paryżu.

Nowa wystawa stała Art Déco w Płocku to wyjątkowe połączenie zabytkowych eksponatów, doskonale zaprojektowanej i zaaranżowanej przestrzeni oraz nowoczesnej technologii audio-wideo. Dzięki połączeniu wszystkich elementów, udało nam się w wiarygodny i interesujący sposób opowiedzieć historię tego unikalnego okresu w polskiej sztuce – mówi Jakub Szymuś, dyrektor techniczny Trias AVI sp. z o.o. , generalnego wykonawcy ekspozycji stałej. – Nowa przestrzeń Muzeum Mazowieckiego to kolejny duży projekt zrealizowany przez Trias AVI. W ostatnim czasie udało nam się sukcesem zakończyć między innymi Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego „Ujścia Warty” w Słońsku oraz muzeum Podziemny Olkusz.