Odpowiedni sprzęt audiowizualny ma istotne znaczenie dla poprawnego przebiegu konferencji, spotkania biznesowego, sympozjum czy występu na scenie. Wybór właściwego systemu, dopasowanego do specyfikacji sali oraz wymagań użytkowników, może wpłynąć na sukces danego przedsięwzięcia. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, kupując system audiowizualny.
Profesjonalny sprzęt do telekonferencji
Wybierając system audiowizualny, weź pod uwagę przede wszystkim jego przeznaczenie. Inne parametry i właściwości urządzeń audio-wideo są bowiem ważne w przypadku wyboru sprzętu estradowego, inne – wyposażenia sali do konferencji, a jeszcze inne są istotne w sprzęcie wykorzystywanym do telekonferencji.
Profesjonalny sprzęt do telekonferencji albo wideokonferencji powinien zapewniać świetną jakość dźwięki i obrazu oraz umożliwiać niezakłócone prowadzenie rozmów, konferencji i negocjacji. Istotną kwestią jest też łatwa obsługa – sprzęt powinien być obsługiwany niemal intuicyjnie.
Do prowadzenia wideokonferencji niezbędna jest kamera. Do wideokonferencji można oczywiście wykorzystać kamerkę w laptopie, jednakże zazwyczaj nie zapewnia ona obrazu dobrej jakości. Niełatwo ją ustawić pod właściwym kątem, a obsługiwana przez nią rozdzielczość i proporcje są niskie. Ponadto w obrazie z takiej kamerki komputerowej zwykle widać jedynie jednego rozmówcę, ponieważ nie obejmuje ona większej przestrzeni.
Dlatego najlepszym wyborem jest zakup profesjonalnej kamery przeznaczonej do wideokonferencji. Najlepiej, aby obsługiwała ona tryb panoramiczny i szerokokątny, co pozwoli objąć wszystkich uczestników spotkania. Ważne jest również, aby miała możliwość regulacji. Jeśli chcesz uzyskać najlepszą jakość obrazu, postaw na rozdzielczość przynajmniej Full HD, a najlepiej 4K.
<p.Równie ważnym, o ile nie ważniejszym jest użycie odpowiednio zaprojektowanego zestawu audio. Mikrofony powinny równomiernie zbierać głos z wszystkich punktów na określonej przestrzeni, natomiast nagłośnienie musi gwarantować czysty dźwięk, umożliwiający zrozumienie wszystkich uczestników telekonferencji.
Odpowiednie wyposażenie sali konferencyjnej w hotelu
Spotkanie biznesowe, konferencja, prezentacja, sympozjum – niezależnie od rodzaju wydarzenia, na jego sukces w dużej mierze wpływa odpowiednie wyposażenie sali konferencyjnej. Cóż bowiem po najlepiej przygotowanym wystąpieniu czy prezentacji multimedialnej, gdy zła jakość dźwięku i obrazu przeszkadza w ich przedstawieniu? Dlatego też podstawą każdej sali konferencyjnej jest odpowiednie wyposażenie.
W pomieszczeniu powinien znaleźć się nowoczesny projektor multimedialny, pozwalający na wyświetlanie prezentacji, wykresów czy slajdów. Pamiętaj, że urządzenie to musi być znacznie wyższej klasy niż sprzęt domowy albo przeznaczony do użytku szkolnego. W sali nie może zabraknąć też rzutnika slajdów oraz dużego ekranu do wyświetlania materiałów.
Niezbędnym elementem wyposażenia jest ponadto nagłośnienie z wysokiej jakości głośnikami oraz mikrofonami. Najlepiej, by były to mikrofony bezprzewodowe, umożliwiające wygodne przemieszczanie się po sali. Nagłośnienie zależy od wielkości pomieszczenia. W mniejszych salkach wystarczające mogą się okazać głośniki, które tylko wzmocnią dźwięk komputera. Duże pomieszczenia, służące do organizacji spotkań i wydarzeń na przynajmniej kilkadziesiąt osób, wymagają bardziej zaawansowanego sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy, takiej jak TRIAS AVI, która pomoże w wyborze i dostarczy sprzęt idealnie dostosowany do specyfikacji pomieszczenia.
Nagłośnienie estradowe – zestaw na scenę
Trudno wyobrazić sobie koncert, występ kabaretowy czy teatralny lub innego rodzaju event bez odpowiedniego nagłośnienia. Profesjonalny głośnik estradowy o dużej mocy to niezbędne wyposażenie każdej sali, w której odbywają się występy sceniczne.
Wybierając nagłośnienie, weź pod uwagę przede wszystkim moc głośników oraz odpowiedni dobór do nich wzmacniacza. Ważna jest też efektywność głośników, podawana w decybelach. Najbardziej miarodajną wartością wskazującą na prawdziwe możliwości głośników estradowych jest moc znamionowa (nominalna).
Co istotne, parametry te powinny być dopasowane do wielkości i charakterystyki pomieszczenia. Na przykład, zbyt mała moc może nie poradzić sobie z obsługą dużej sali, z kolei moc zbyt duża w małym pomieszczeniu może być po prostu niewykorzystana.