Dzisiaj Morskie Centrum Nauki w Szczecinie zostało oficjalnie otwarte dla zwiedzających. Jest to największe centrum nauki w Zachodniopomorskiem i największy w Polsce tego typu obiekt poświęcony wodzie i żegludze.
Na powierzchni 3100 m2, podzielonej na trzy piętra, znajduje się 213 eksponatów, które prezentują różnorodne zjawiska związane z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem w porcie.
MCN jest unikalnym miejscem w Polsce, ale również na skalę Europejską. Zaprojektowanie i stworzenie tak wielu eksponatów oraz odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni wystawienniczej było nie lada wyzwaniem. Jak widać po pierwszych, bardzo pozytywnych opiniach, udało się – podkreśla Marcin Wojczyński, prezes TRIAS AVI – Warto zauważyć, że projekt wnętrz nawiązuje do tematyki morskiej i szkutnictwa, a dla pełnej autentyczności, materiały wykorzystywane przy realizacji poszczególnych eksponatów są identyczne lub bardzo zbliżone do tych, wykorzystywanych w żegludze.
Ekspozycja jest niemal całkowicie interaktywna. Dzięki doświadczaniu, a nie tylko obserwowaniu eksponatów, przyswajanie wiedzy z zakresu fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, technologii, ekologii, socjologii, historii czy kultury jest o wiele prostsze.
Morskie Centrum Nauki zaprasza do odkrywania fascynującego świata morskiego poprzez pięć stref tematycznych:
• Cała naprzód! opowiada o konstrukcji, procesie projektowania i budowania statku oraz typach jednostek pływających, rodzajach napędów, sposobach sterowania, właściwości wody i jej wpływie na jednostki pływając;
• Życie na morzu prezentuje zawody związane z morzem, role i zadania na statku, opowiada o rybołówstwie, żeglarstwie, obyczajach i tradycjach ludzi morza;
• Morski żywioł skupia się na wodzie, wietrze, lodzie oraz sposobach okiełznania żywiołów i zabezpieczania się przed nim; ponadto zwiedzający dowiedzą się jak zapobiegać wypadkom, jak wezwać pomoc, jak wyglądają akcje ratunkowe i służby ratownicze, badania podwodne, a także poznają sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, życie rozbitka;
• Którędy do Afryki? prezentuje kartografię oraz dawne i współczesne metody nawigacji, przedstawia podboje świata, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków oraz wpływ człowieka na morza i oceany;
• Chlap! to wodny plac zabaw dla dzieci, wyposażony w tamy, śluzy, pompy, armatki wodne, dzięki którym najmłodsi mogą zrozumieć zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą.
Poza wymienionymi strefami na terenie ekspozycji znajdują się także eksponat prezentujący przekrój poprzeczny niedużego jachtu balastowego oraz „Piękno wody” – instalacja artystyczna umożliwiająca kreatywne eksperymentowanie z wodą i dźwiękiem. Dodatkowo dostępna jest strefa odpoczynku, gdzie zwiedzający mogą skorzystać z leżaków i posłuchać szumu fal dobiegającego z głośników.
Warto podkreślić, że obok standardowych instalacji IT oraz AV, projekt MCN musiał uwzględniać złożoną instalację hydrauliczną, z dostępem do bieżącej wody, dopływami i odpływami rozsianymi na terenie całej ekspozycji oraz dedykowaną stacją uzdatniania wody.
Ekspozycję zrealizowała firma TRIAS AVI, która odpowiedzialna była za opracowanie koncepcji, projekt architektoniczny, projekt systemów multimedialnych, a także scenografię i przygotowanie aplikacji dla urządzeń multimedialnych, aż po budowę i montaż eksponatów.
Mamy nadzieję, że MCN, podobnie jak warszawski Kopernik, na stałe wpisze się na listę obowiązkowych do obejrzenia atrakcji turystycznych w Polsce. Gorąco zachęcam do odwiedzenia i doświadczenia tej ekspozycji – konkluduje Marcin Wojczyński.