Rok temu otwarto zlokalizowane na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Kortosfera. Jest to pierwsze centrum nauki w województwie warmińsko-mazurskim i pierwszy tego typu obiekt w Polsce położony na terenie uczelni. Kortosfera to multimedialna i interaktywna przestrzeń, w której edukacja staje się dobrą zabawą. Zawiera 140 eksponatów podzielonych na pięć działów tematycznych, nawiązujących do rolniczego profilu UWM. Główne tematy ekspozycji to rolnictwo, żywność, dieta, zdrowie, przyroda oraz wpływ człowieka na środowisko. Za projekt i realizacje ekspozycji odpowiedzialna była warszawska firma TRIAS AVI.

 

Proces tworzenia Kortosfery

Przystępując do projektu, na początku szczegółowo przeanalizowano jego założenia. Głównym celem było stworzenie przestrzeni, która łączyłaby naukę z zabawą, a jednocześnie odzwierciedlała rolniczo-techniczne korzenie UWM.

Współpraca z klientem była kluczowa. Na etapie tworzenia koncepcji uwzględniono sugestie i oczekiwania przedstawicieli UWM, co pozwoliło na stworzenie projektu, który spełniałby wszystkie założenia edukacyjne i tematyczne.

Do realizacji projektu zaangażowano zespół składający się z naukowców, architektów, projektantów graficznych, programistów oraz technologów. Taka różnorodność specjalistów zapewniła wysoki poziom merytoryczny i techniczny Kortosfery. Stworzono szczegółowy projekt wykonawczy, w którym uwzględniono zastany układ i formę poszczególnych pomieszczeń, co pozwoliło na efektywne i logiczne zagospodarowanie przestrzeni w istniejącym budynku kampusu UWM. Ścieżka zwiedzania została zaprojektowana w taki sposób, aby każda kolejna strefa wynikała z poprzedniej, zaczynając od „Podziemnego królestwa” na parterze, przez rolnictwo, przemysł spożywczy i ciało człowieka, a kończąc na „Młodych odkrywcach kosmosu” na najwyższym piętrze.

Warto też wspomnieć, że większość elementów graficznych została przygotowana specjalnie na potrzeby ekspozycji, a wiele grafik było rysowanych ręcznie przez zespół grafików. Ostatni etap prac to montaż eksponatów i instalacji.

Jako zespół architektów i projektantów graficznych, tworząc koncepcję Kortosfery, skupialiśmy się na harmonijnym połączeniu tematyki centrum nauki z formą wystawy. Bardzo ważne dla nas było zaprojektowanie atrakcyjnej wizualnie ekspozycji, która będzie pobudzała wyobraźnię oraz zachęcała zwiedzających do pogłębiania wiedzy o rolnictwie, żywności czy ludzkim zdrowiu. – podkreśla Mateusz Morski, dyrektor kreatywny TRIAS AVI. – Pracując wspólnie z naukowcami, edukatorami i specjalistami z wielu dziedzin, łączymy nasze umiejętności i doświadczenia, aby przestrzeń wystawy nie tylko była tłem dla eksponatów,
ale integralną częścią szerszej opowieści. Uważamy, że stworzyliśmy miejsce, gdzie nauka ożywa i inspiruje. – dodaje Morski

 

Projektowanie uniwersalne

Kortosfera została stworzona zgodnie z założeniami uniwersalnego projektowania. Z myślą o osobach o ograniczonej mobilności zadbano o szerokie ścieżki zwiedzania, nisko umieszczone eksponaty i interaktywne aplikacje z opcjami zwiększenia kontrastu i głośności. Kolorystyka przestrzeni jest intuicyjna: żółty symbolizuje zboże i rolnictwo, brązowy – ziemię, czerwony i różowy – ciało, a kosmos to czerń i granat. Użycie jakościowych materiałów, takich jak drewno i metal, podkreśla harmonię z przyrodą, spełnia wysokie standardy i jest zgodnie z założeniami koncepcji sustainable architecture. Oświetlenie ekspozycji zostało specjalnie zaprojektowane i dostosowane do eksponatów i ścieżki zwiedzania

 

Reakcje zwiedzających

Kortosfera cieszy się dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem. Zwiedzający, w tym dzieci, młodzież, studenci i całe rodziny, chwalą centrum za interaktywność i wartość edukacyjną, czego dowodem są przytłaczająco pozytywne opinie w Internecie. Obiekt ten to doskonały przykład, jak zaawansowane technologicznie i merytorycznie centrum nauki może powstać dzięki współpracy specjalistów z różnych dziedzin, łącząc edukację z fascynującą zabawą i przyczyniając się do popularyzacji nauki w społeczeństwie.

Obecnie TRIAS AVI kontynuuje rozwój i podbija kolejne rynki. Jednym z realizowanych projektów jest Science Island w Kownie, będące pierwszym centrum nauki na terenie Litwy.

 

Zespół projektowy:
Projekt architektury ekspozycji: Mateusz Morski, Maciej Bereś, Aleksandra Litwora, Klaudia Walaszek-Wieczorek
Identyfikacja wizualna i oprawa graficzna ekspozycji: Aleksandra Adamczyk, Ewelina Jałocha, Michał Kowalczyk

Zarządzanie projektem: Roman Zwiejski