TRIAS S.A. Partnerem Technologicznym oraz Generalnym Wykonawcą systemów teletechnicznych stadionu piłkarskiego PGE
Arena Gdańsk
TRIAS S.A. podpisał umowę z Biurem Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Sp. z o.o. na przygotowanie, realizację i eksploatację systemów teletechnicznych budowanego na Mistrzostwa Europy 2012 stadionu piłkarskiego PGE Arena Gdańsk. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 87,7 mln zł. Realizacja projektu potrwa do końca roku.
TRIAS S.A. został oficjalnym Partnerem Technologicznym stadionu oraz Generalnym Wykonawcą systemów teletechnicznych w zakresie instalacji audiowizualnych, bezpieczeństwa, systemów teleinformatycznych i telekomunikacyjnych oraz zintegrowanego systemu zarządzania.
„Partner Technologiczny zadba o wszystkie systemy elektroniczne na naszym stadionie. To bardzo ważny element budowy i jesteśmy przekonani, że wyłoniony w postępowaniu partner stadionu stanie na wysokości zadania” – powiedział Ryszard Trykosko, Prezes Zarządu BIEG2012.
„Budujemy piękny, nowoczesny stadion i dlatego cieszę się, że dziś podpisujemy umowę z partnerem technologicznym, który dostarczy na naszą bursztynową arenę nowoczesną elektronikę. To właśnie systemy ICT spowodują, że gdański stadion obok oryginalnej, pięknej architektury, będzie też obiektem na miarę XXI wieku” – powiedział Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańsk.
System bezpieczeństwa obejmie zainstalowanie m.in. systemów: monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, biletowego, alarmowego dla osób niepełnosprawnych, monitoringu konstrukcji dachu oraz zarządzania bezpieczeństwem.
Instalacje teleinformatyczne i telekomunikacyjne obejmą m.in.: infrastrukturę sieci LAN, węzły Centrum Przetwarzania Danych,infrastrukturę dostępu bezprzewodowego WLAN, system zarządzania urządzeniami sieciowymi, system komunikacji głosowej, wideo oraz call center.
„Wygranie przetargu na tak prestiżowy projekt, to dla nas wielkie wyzwanie. Przy jego realizacji wykorzystamy zdobywane przez lata doświadczenie. Chcąc zapewnić najwyższą jakość usług do współpracy zaprosiliśmy kompetentnych podwykonawców i dostawców. Jednym z największych jest Siemens Sp. z o.o.” – dodał Zbigniew Klonowski, Prezes Zarządu Trias S.A.
Wybrane informacje:
- Na stadionie zamontowane zostaną 4 ekrany diodowe po ok. 70 m2. Każdy z nich podwieszony będzie do konstrukcji dachu na rogach boiska.
- Obiekt będzie monitorowany przez 450 kamer.
- Utworzonych zostanie ok. 60 serwerów wirtualnych oraz zainstalowane zostaną specjalne macierze (pamięci). Obraz z kamer monitorujących obiekt będzie archiwizowany na macierzach o pojemności 0,5 PB (peta bajtów), czyli 550 TB (tera bajtów) – a każdy tera bajt ma 1024 GB. Tak duża pojemność pozwoli na archiwizację danych z 50 wydarzeń sportowych na stadionie.
- Położonych zostanie ok. 350 km kabli komputerowych (odległość z Warszawy do Gdańska) i ok. 10 km kabli światłowodach.
- Konstrukcja dachu będzie monitorowana przez specjalne czujniki umieszczone nacałej jego powierzchni. Ich zadaniem będzie badanie naprężenia konstrukcji dachu oraz temperatury, w jakiej te procesy będą zachodzić. Dane z czujników będą przekazywane do specjalnego, centralnego kontrolera, który na bieżąco będzie analizował dane o naprężeniu dla całego obiektu. Po przekroczeniu ustalonych poziomów progowych będzie automatycznie ostrzegał o niebezpieczeństwie. Przy analizie danych, system będzie korzystał ze specjalnie pobudowanej w okolicach stadionu stacji pogodowej podającej m.in. takie informacje jak: siła i kierunek wiatru, wilgotność powietrza, temperatura otoczenia.
- Zainstalowanie systemu Digital Signage pozwoli na zarządzanie treściami oraz obrazem wyświetlanym na wszystkich nośnikach multimedialnych. Dzięki temu systemowi możliwe będzie decydowanie o tym, co w danej chwili pojawi się na ekranach: czy będzie to transmisja z wydarzeń na stadionie, emisja reklamy, czy komunikaty ostrzegawcze w sytuacji alarmowej.
- Przygotowywany dodatkowo tor wrotkarski zostanie wyposażony w bardzo prosty i precyzyjny system pomiaru czasu. Uczestnicy wyścigów otrzymywać będą specjalne chipy (mocowane do uda), a przy torze zostaną zainstalowane punkty pomiaru czasu. Dzięki chipom czas jazdy każdego zawodnika będzie mierzony indywidualnie.