Profesjonalne instalacje multimedialne. Na to warto popatrzeć
Trudno wyobrazić sobie codzienną pracę biurowo-konferencyjną bez nowoczesnych udogodnień. Przyzwyczailiśmy się do komfortu, który dają systemy multimedialne. Jakie są najważniejsze elementy i na co zwracać uwagę, wybierając nowy sprzęt do biura? Dziś opowiemy nieco więcej o systemach nastawionych na skuteczną i zawsze najwyższej jakości prezentację różnych treści, szczególnie skupiając się na wyborze właściwego projektora.
Rola obrazu w biznesie
Ludzie z natury są wzrokowcami. Z tego też powodu podczas wszelkich prezentacji ofertowych dla klienta, ale także szkoleń i konferencji, warto mieć wsparcie w postaci wyświetlanych prezentacji, filmów i grafik. Aby zaprezentować się od najlepszej strony i zdobyć uwagę słuchaczy, przydają się profesjonalne instalacje multimedialne, w których skład powinny koniecznie wejść projektory, ekrany lub tablice. Jak wybrać te najlepiej dopasowane do naszych potrzeb?
Przeprojektuj swoją prezentację – projektory multimedialne
Dobrej jakości projektor to obecnie niezbędne wyposażenie każdej sali szkoleniowej czy przestrzeni konferencyjnej. Aby wybrać najlepszy, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów.
Jak to pokazać? Sposób przetwarzania obrazu
Obecnie funkcjonują dwie technologie: DLP oraz LCD.
Jakie są zalety sprzętu typu DLP? Ze względu na budowę (wiele tysięcy mikroluster i obrotowy system filtrów), umożliwia on uzyskanie bardziej kontrastowego obrazy niż w drugiej z wymienionych technologii. Dodatkowo sprzęt DLP jest mniejszy i bardziej mobilny, dlatego świetnie sprawdza się u osób, które często podróżują z projektorem.
Z kolei w technologii LCD zaletami są większe nasycenie kolorów oraz jaśniejszy obraz niż w projektorach DLP.
Rozdzielczość – jak wyraźny powinien być obraz?
Rozdzielczość mówi o tym ile punktów (pikseli) buduje obraz w pionie i poziomie. Dlaczego jest to istotny parametr? Im wyższa rozdzielczość, tym obraz będzie bardziej ostry, detale lepiej widoczne. Warto dopasować rozdzielczość do naszych potrzeb. Jeśli będziemy wykorzystywać projektor głównie do prezentacji w PowerPoincie, wystarczy w zupełności najniższa wartość, czyli SVGA (800 x 600). Z kolei jeśli chcemy pokazywać precyzyjne rysunki lub obrazy, lepiej sprawdzi się SXGA (1400 x 1050) lub nawet technologia przyszłości 4K (3840 x 2160).
Więcej światła – jasność
Jasność to jeden z najważniejszych parametrów każdego projektora. Wyraża się ją w ANSI lumenach. Należy dostosować ją do przestrzeni, w której będziemy użytkować projektor. Jasność w przedziale 300-600 lumenów sprawdza się we wnętrzach, które można w pełni zaciemnić. 600-1200 lumenów wystarcza do standardowych biur, a 1200 lub więcej idealnie nadaje się do dużych sal konferencyjnych.
Jasność dobiera się, jak już zostało to powiedziane, do zaciemnienia sali, ale też jej wielkości i ilości osób, które będą brać udział w szkoleniach lub spotkaniach. Im dalej od ekranu jest ustawiony projektor, tym musi być on jaśniejszy ze względu na rozproszenie światła w pomieszczeniu.
Całościowy efekt – co jeszcze potrzebujemy do zaprezentowania materiałów?
Sam projektor, nawet najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, nie wystarcza jednak do pokazania wysokiej jakości prezentacji. Profesjonalne instalacje multimedialne potrzebują również ekranu lub tablicy multimedialnej, na których jest wyświetlany obraz.
Jak dobrać ekran do projektora?
Producenci oferują szeroki wachlarz ekranów, dopasowanych do różnych zastosowań. Możemy wybierać spośród produktów przenośnych (podłogowe lub na trójnogu) albo montowanych na stałe (ekrany ścienno-sufitowe oraz z napinaczem), wysuwanych ręcznie lub elektrycznie.
Jakie inne parametry powinniśmy brać pod uwagę? Niezmiernie ważna jest również wielkość powierzchni. Należy pamiętać o zasadzie, że ostatni rząd w sali nie powinien być oddalony od ekranu bardziej niż sześciokrotność jego szerokości.
Ciekawa instalacja multimedialna – elektroniczna tablica
Nowoczesne technologie wkroczyły również do profesjonalnych instalacji multimedialnych. Zamiast klasycznych ekranów warto zdecydować się na tablice interaktywne. W pełni współpracują one z komputerami oraz projektorami. Można je obsługiwać za pomocą palca lub specjalnego pisaka.
Zintegrowane instalacje teletechniczne - systemy audiowizualne, oświetleniowe, systemy bezpieczeństwa. Zobacz co oferujemy.
Tablice produkowane są w kilku różnych technologiach. Zwróćmy na to uwagę, gdy będziemy się decydować na konkretny produkt. Najpopularniejsze z nich to:
- technologia IR – tablica pozwala na obsługę palcem lub pisakiem.
- technologia optyczna – tablicę można obsługiwać palcem lub pisakiem; wyróżnia ją wysoka precyzja odczytu.
- technologia pojemnościowa – umożliwia obsługę tablicy przez kilka osób jednocześnie, z pomocą pisaka lub palca; ma ścieralną powierzchnię (można stosować pisak do tradycyjnej białej tablicy) i wyróżnia ją wysoka rozdzielczość.
- technologia LCD – to urządzenie pozwalające na korzystanie z interaktywnych funkcji wyświetlacza LCD; nie ma konieczności posiadania projektora.
- technologia EM – może być obsługiwana wyłącznie specjalnym pisakiem; ma możliwość obsługi przez kilka osób jednocześnie; jest ścieralna – można stosować zwykły pisak. Wyróżnia ją wysoka rozdzielczość.
Profesjonalne i kompleksowe wyposażenie konferencyjne. Zobacz w co dokładnie wyposażamy salę konferencyjną
Pokaż się od najbardziej profesjonalnej strony
Odpowiedni sprzęt do prezentacji danych i przeprowadzania konferencji jest obecnie niezbędny niemal w każdej firmie. Należy dokładnie przemyśleć zakup i dopasować go do potrzeb.
Zupełnie inne rozwiązania sprawdzają się, gdy często podróżujemy, inne gdy mamy niewielkie, zacienione biuro, a jeszcze inne, gdy organizujemy konferencję na kilkaset osób w wielkiej sali. Przeanalizujmy potrzeby i znajdźmy właściwe rozwiązanie, o najlepszych możliwych parametrach, które pozwoli pokazać się od w pełni profesjonalnej strony w naszym biznesie.
W ofercie TRIAS AVI między innymi: