Nowoczesne muzeum - ciekawe muzeum
Muzea - niezależnie od swojej tematyki czy bogactwa wystawy - niosą ze sobą tradycje, wartości i przesłanie, które są szczególnie cenną lekcją dla młodzieży i zagranicznych gości. Czasami jednak problematyka podjęta przez placówkę jest na tyle trudna, że trzeba ją uatrakcyjnić lub zaoferować przystępniejszą formę wiedzy.
Nowoczesne muzeum z pewnością przyciągnie większą ilość gości, a wystawa multimedialna zwiększy zainteresowanie nawet wśród osób niepowiązanych z tematyką ekspozycji. Jakie powinno być nowoczesne, multimedialne muzeum? Co zrobić, by multimedialne wystawy były komunikatywne i edukacyjne zarazem? Jakie placówki możemy uznać za przykład multimedialnego muzeum?
Instytucje muzealne, które oferują swoim odwiedzającym podziwianie wystawy za szklanymi szybami, bez możliwości jakiegokolwiek obcowania z przedmiotem powoli stają się reliktem przeszłości. Coraz częściej za to - obok kustosza muzeum - wśród pracowników znajdziemy architekta, elektrotechnika, specjalistę od komunikacji wizerunkowej czy osoby z branży informatycznej. Chociaż takie projekty i instalacje wymagają odwagi, niejednokrotnie zachwiania całej koncepcji statycznej, to osoby powiązane ze środowiskami muzealnymi chwalą sobie multimedialne metamorfozy.
Zintegrowane instalacje teletechniczne - systemy audiowizualne, oświetleniowe, systemy bezpieczeństwa. Zobacz co oferujemy.
"Muzeum narracyjne staje się medium podobnym do teatru, teatru czterech zmysłów. Oddając honor roli scenografa-projektanta ekspozycji, trzeba stwierdzić, że artystyczna instalacja powinna odgrywać rolę pomocniczą, ma wzmacniać przekaz wiedzy historycznej." - stwierdził w jednym z wywiadów dr hab. Igor Kąkolewski z Muzeum Historii Polski. Jako jeden z pierwszych autorytetów muzeologii nawoływał do "reformy muzealnictwa" - wprowadzeniu technologii związanych z projekcją multimedialną, systemem audiowizualnym czy interaktywnymi ekspozycjami.
We wszystkim jednak trzeba mieć umiar - na co zwraca uwagę scenograf Borys Kudlicka (zwycięzca konkursu na opracowanie wystawy stałej Muzeum Historii Polskiej). "Mamy do przekazania wiedzę o historii, którą trzeba przełożyć na warstwę wizualną. Nie może ona jednak zginąć w natłoku obrazów i form multimedialnych." Scenografowi wtórował również dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie prof. Robert Traba. Wyraził bowiem wątpliwość, czy wobec niskiego poziomu edukacji plastycznej, także w szkołach, nowoczesne propozycje wystawiennicze nie będą zbyt trudne dla odbiorcy. Mimo wszystko, eksperymenty związane z wprowadzaniem multimedialnej technologii powinny się dziać - jednak bez pośpiechu, nie narzucając odwiedzającym gwałtownych rewolucji.
Ekrany, kurtyny i bandy diodowe. Monitory plazmowe i LCD - nowoczesne systemy prezentacji
Możemy zacząć od interaktywnej wystawy, która będzie wyświetlała eksponaty w formie prezentacji multimedialnej z podanym opisem i informacjami na temat wystawy. Następnie wprowadźmy tematyczne projekcje w oddzielnej części muzeum - mogą to być zdjęcia związane z tematyką wystawy, urywki kadrowe, fotosy, nagrania audiowizualne. Na końcu dodajmy możliwość komunikacji - otwórzmy odwiedzających na panele dyskusyjne, rozmowy, wymianę odczuć, poglądów i emocji związanych z muzeum. Takie zmiany na pewno zwiększą zainteresowanie multimedialnymi muzeami, a odbiorcy eksponatów będą o wiele bardziej zaangażowani w wystawę, niż podczas zwykłego spaceru.
W ofercie TRIAS AVI między innymi: