Niezapomniana wystawa multimedialna
Współczesne muzea w coraz większym stopniu odchodzą od zakurzonych gablot i filcowych kapci w stronę nowoczesności. Jednym z przejawów tego zjawiska jest coraz powszechniejsze stosowanie nowoczesnych technologii, dzięki którym powstają ciekawe i angażujące widzów multimedialne wystawy. W jaki sposób technika pomaga wprowadzić muzealnictwo w XXI wiek?
Muzealna technika małych kroków – nowoczesne, multimedialne muzeum
Instytucja muzeum z założenia łączy w sobie funkcję zachowania dziedzictwa kulturowego z edukacją. Aby skutecznie realizować oba założenia statutowe, bardzo przydają się nowoczesne technologie. O ile w przypadku magazynowania i katalogowania są to głównie systemy komputerowe, odpowiedzialne za porządek w danych, o tyle prezentacja kolekcji daje zdecydowanie większe możliwości do połączenia tego, co minione i muzealne z nowoczesnością i techniką.
Interaktywne wystawy – początki mariażu muzeum z technologią
Już od dawna muzealnicy szukali sposobów na tworzenie wystaw bardziej angażujących odwiedzających, a ich wielkim sprzymierzeńcem w tych działaniach był rozwój nowoczesnych technologii, które umożliwiły pełniejszą prezentację eksponatów oraz zwiększyły zainteresowanie odwiedzaniem instytucji u większych grup ludzi.
Jak technika pojawia się w muzeum? Na początku były to proste, stacjonarne panele, wyświetlające informacje na temat konkretnej ekspozycji. Z czasem zaczęły pojawiać się coraz bardziej przyjazne ludziom pomysły, jak projektory multimedialne, ekrany oraz systemy nagłośnień. Wprowadzono audioprzewodniki, ułatwiające przemieszczanie się w ramach ekspozycji, pojawiły się prezentacje wyświetlane na dużych monitorach, zamontowano rozbudowane systemy nagłośnienia, a w czasach smartfonów również stworzono aplikacje, które możemy ściągnąć wprost na nasz telefon, żeby jeszcze lepiej zagłębić się w prezentowany świat.
Nowoczesna wystawa multimedialna – technologia blisko ludzi i ekspozycji
Współczesne interaktywne wystawy są bardzo rozbudowane, dzięki wprowadzeniu do przestrzeni muzeów różnorodnych systemów i technologii. W jaki sposób można połączyć oba niby tak różne światy?
Zobacz więcej – systemy videowall. Nawet najpiękniejsza sztuka piękna czasami potrzebuje wsparcia, żeby zaciekawić odbiorców. W tej roli fenomenalnie sprawdzają się systemy ekranów, na których można prezentować dodatkowe treści, związane z konkretnym dziełem, losami artysty itp. System videowall daje możliwość tworzenia olbrzymich płaszczyzn wypełnionych przez łączone niemal bezszwowo ekrany (obecnie szerokość ramki to niekiedy mniej niż 1 milimetr!). Dzięki temu możemy poczuć się, jakbyśmy wręcz wkraczali w prezentowany świat historii lub sztuki.
Wejdź i poznaj – podłogi interaktywne
Zwykłe ekrany to jednak nie wszystko. Współczesne wystawy multimedialne zapraszają widzów do pełnego wejścia w świat ekspozycji. Niekiedy w sposób dosłowny. W budowaniu zaangażowania często przydają się np. podłogi interaktywne. To rozwiązanie znane i cenione w promocji marek, coraz częściej znajduje również zastosowanie w muzeach. Przyciąga uwagę, angażuje odwiedzających, prezentując treści dydaktyczne. Może być również świetnym sposobem na zaciekawienie najmłodszych odwiedzających, wciągając ich w świat gier i zabaw, związanych z ekspozycją.
Bezprzewodowe systemy dyskusyjne. Wykorzystywane są na salach sejmowych, konferencjach wielojęzycznych i w aulach
Kompleksowe eksponowanie – Digital Signage w muzeum
Multimedialne prezentacje wprowadzono do muzeów już jakiś czas temu. Z czasem pojawiły się dodatkowe systemy pozwalające skutecznie i ciekawie pokazywać treści w sposób całościowy i skoordynowany. W budowaniu scenariuszy wystaw coraz częściej wykorzystuje się technologię Digital Signage, która pomaga w centralnym zarządzaniu zastosowanymi multimediami - nawet jeśli w ramach wystawy pojawia się wiele ekranów i monitorów. Nośnikami treści mogą być ekrany TV lub projekcyjne, monitory itp. Technologia pozwala na ukierunkowanie przekazu do konkretnej grupy odbiorców, poprzez wykorzystanie dźwięku i ruchomego obrazu, prezentowanego na ekranach.
Muzeum w smartfonie
Przyzwyczailiśmy się, że smartfony to znacznie więcej niż tylko zwykłe telefony, służące do komunikowania się z ludźmi. To spersonalizowane komputery, które pomagają w codziennych czynnościach oraz… mogą również sprawić, że bardziej zaangażujemy się w oglądaną ekspozycję muzealną. Może się to odbywać na wielu płaszczyznach. W niektórych muzeach możemy skanować kody QR, żeby poznać ciekawostki na temat konkretnych dzieł, w innych wystarczy zainstalować specjalną aplikację, dzięki której zyskujemy audioprzewodnik, w pełni dopasowany do naszego sposobu poznawania wystawy. Niekiedy, jak np. w British Museum, aplikacja może również zapewniać dodatkowe atrakcje, jak choćby plenerowe gry muzealne dla najmłodszych, pozwalające im równocześnie zwiedzać i świetnie się bawić.
Profesjonalne i kompleksowe wyposażenie konferencyjne. Zobacz w co dokładnie wyposażamy salę konferencyjną
Miej oczy i uszy szeroko otwarte oraz chłoń wiedzę
Współczesne muzea przestają być kolekcjami zakurzonych eksponatów. Wychodzą naprzeciw zmianom w trybie życia nowoczesnych ludzi. Pozwalają chłonąć wystawy z pomocą wszystkich zmysłów – oprócz oryginalnych dzieł sztuki, dostajemy również ekrany, na których oglądamy dodatkowe informacje, dzięki systemom nagłośnienia słuchamy muzyki, wprowadzającej w klimat ekspozycji lub komunikatów, wyjaśniających jej sens, a dzięki praktycznym aplikacjom na telefon bierzemy udział w grach plenerowo-muzealnych, które bawiąc również uczą. Nowoczesne urządzenia audiowizualne, nagłaśnianie sal i wszelkie inne multimedia zagościły na dobre w muzealnych przestrzeniach. Angażują, dopełniają przekaz i przyciągają coraz większe grupy ludzi, którzy do tej pory często omijali tradycyjne muzea szerokim łukiem.
W ofercie TRIAS AVI między innymi: