Polskie muzea interaktywne
Muzea przez lata kojarzyły się z nudnymi ekspozycjami w gablotkach, szuraniem kapciami po parkietach i przeganianiu po salach przez znudzone panie. Nie zachęcały specjalnie do odwiedzania - raczej chodziło się do nich z przymusu, np. przy okazji szkolnych wycieczek. Na szczęście czasy się zmieniają i także do muzeów zagląda nowoczesność i najnowsze technologie.
Niebagatelne znaczenie mają tu dotacje z Unii Europejskiej, które pozwalają muzealnikom na stworzenie ciekawych, inspirujących, wartych obejrzenia ekspozycji na prawdziwie światowym poziomie ! Nowoczesne technologie napłynęły do skostniałych do tej pory instytucji oświatowo-artystycznych, zajmujących się zbieraniem i wystawianiem cennych przedmiotów. W sposób nowoczesny i znany do tej pory głównie z kin czy gier komputerowych przybliżają one zwiedzającym ciekawe ekspozycje oraz uczą nas poprzez zabawę.
Multimedialne wystawy stały się miejscami chętnie odwiedzanymi zarówno przez osoby dorosłe, jak i przede wszystkim przez dzieci i młodzież. W ten sposób łatwiej udaje się dotrzeć do najmłodszych odbiorców, dla których historyczne czy artystyczne wystawy nareszcie przestają być nudne, odpychające i obce. Nowoczesne systemy audiowizualne pozwalają na tłumaczenie obcokrajowcom tematu zwiedzanych wystaw. Często stosuje się słuchawki z nagranym przewodnikiem po ekspozycji, dzięki któremu każdy ze zwiedzających może w indywidualnym tempie obejrzeć interesujące go eksponaty.
Zastosowanie najnowocześniejszych metod nagłośnienia pozwala na zapoznanie się zwiedzających z muzyką dawną lub z innych zakątków świata, jak również z odgłosami zwierząt lub dźwiękami natury.
Zintegrowane instalacje teletechniczne - systemy audiowizualne, oświetleniowe, systemy bezpieczeństwa. Zobacz co oferujemy.
W nowoczesnych muzeach coraz częściej stosuje się systemy multimedialne, takie jak projektory 3D, ekrany dotykowe, infokioski, interaktywne eksponaty. Dzięki nim zwiedzanie przestaje być nudnym, odpychającym obowiązkiem, a zamienia się w niezapomnianą, ciekawą przygodę. Dzięki holografii możemy spotkać "jak żywe" postaci historyczne z przeszłości, dzikie zwierzęta lub dinozaury.
Na wzór muzeów amerykańskich czy brytyjskich stosuje się obecnie w niektórych multimedialnych placówkach w Polsce system śledzenia ruchu o nazwie VIVID. Pomaga on twórcom wystaw w zbieraniu unikalnych danych o zachowaniu zwiedzających, co pozwala na zoptymalizowanie ekspozycji i wprowadzanie na bieżąco jej modyfikacji, w celu uatrakcyjnienia zwiedzania.
Ekrany, kurtyny i bandy diodowe. Monitory plazmowe i LCD - nowoczesne systemy prezentacji
Niektóre muzea wprowadzają elementy zabawy do zwiedzania. Pomagają w tym liczne interaktywne podłogi, multimedialne lustra, instalacje dźwiękowe oraz interesujące aplikacja na panelach dotykowych. Dzięki nowoczesnym technologiom zwiedzający może poczuć się jak uczestnik zdarzenia historycznego, bohater baśni lub wędrowiec w dalekich krajach. Nowoczesne systemy zarządzania wystawą, zintegrowane z urządzeniami mobilnymi, dostosowują zadania do wieku zwiedzających. Oznacza to, że najmłodsi goście muzeum mogą ominąć niektóre trudniejsze zadania, nie tracąc jednocześnie nic z atrakcyjnej zabawy.
Dawno już minęły czasy nudnych, zakurzonych gablot muzealnych, które zwiedzało się z przymusu w filcowych kapciach podczas szkolnych wycieczek. Dzisiaj oglądanie muzeum może być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, inspirującą i równie ciekawą jak wyjście do kina czy gry komputerowe. Z pewnością dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii muzea stały się "bliższe" zwiedzającym, zwłaszcza tym w najmłodszym wieku.
W ofercie TRIAS AVI między innymi: