Multiroom - co to jest?
20 lat temu domowy system wielopokojowy oznaczałby dużo przewodów (choć ładnie ukrytych, bez wątpienia) i sporą części gotówki. Zaawansowani instalatorzy niestandardowi nadal mogą oferować najwyższej klasy system bezstresowy, ale prostsze, bezprzewodowe rozwiązanie jest teraz w zasięgu nas wszystkich dzięki instalacji multiroom.
Niezależnie od tego, czy chcesz uruchomić nowy system muzyczny od zera, czy zaktualizować istniejącą konfigurację hi-fi, multiroom oznacza dodanie jednego lub więcej bezprzewodowych głośników lub urządzeń bezprzewodowych do domu. Następnie komunikują się ze sobą i można nimi sterować za pomocą aplikacji na telefonie, tablecie lub komputerze. A teraz nawet twoim głosem. Następnie możesz tworzyć różne pokoje muzyczne i albo odtwarzać wspólnie ten sam utwór, albo odtwarzać inną muzykę w różnych pokojach.
Możesz przesyłać strumieniowo muzykę z takich usług, jak Apple Music, Spotify i Tidal (pod warunkiem, że masz abonamenty na każdą z nich), odtwarzać własną muzykę z podłączonego do sieci urządzenia pamięci masowej (NAS) lub komputera lub strumieniować muzykę bezpośrednio z telefonu.
Ekrany, kurtyny i bandy diodowe. Monitory plazmowe i LCD - nowoczesne systemy prezentacji
Marki takie jak Sonos, Pure i Yamaha były jednymi z pierwszych na scenie wielopomieszczeniowej, ale od tego czasu dołączają do nich - cóż, wszyscy, z systemami marek tak wszechobecnych jak Bose, Denon, LG, Panasonic, Samsung i Sony, a ostatnio pojawił się król technologii, Amazon, Apple i Google.
Multiroom, instalacja ta wykorzystywana jest nie tylko w zwykłych domach. Multiroom odpowiada m. in. też za nagłośnienie konferencyjne. Sale konferencyjne to miejsca gdzie taka technologia jest bardzo przydatna gdyż jest to centrum spotkań, gdzie poruszane są tematy na wielu płaszczyznach – z licznymi dysputami i przemówieniami.
Istnieją dwa główne sposoby działania systemów wielopomieszczeniowych: poprzez utworzenie własnej sieci kratowej lub korzystanie z Wi-Fi.
Sonos, jeden z pierwszych pionierów bardziej przystępnych cenowo, przyjaznych konsumentom systemów wielopomieszczeniowych, tworzy własną sieć kratową. Oznacza to, że po podłączeniu do domowego Internetu głośniki tworzą własną sieć wewnętrzną.
W ten sposób nie korzystasz z domowego Wi-Fi podczas przesyłania strumieniowego muzyki, co sprawia, że system jest bardziej niezawodny.
Większość innych systemów multiroom łączy się i komunikuje za pomocą domowej sieci Wi-Fi. Oznacza to, że są zależni od siły i stabilności sieci i będą miały one wpływ na przepustowość sieci.
W każdym przypadku musisz pobrać dedykowaną aplikację używaną przez każdą markę do łączenia się i sterowania systemem.
Bezprzewodowe systemy dyskusyjne. Wykorzystywane są na salach sejmowych, konferencjach wielojęzycznych i w aulach
Wszystkie wymienione tutaj marki mają własną aplikację, której używasz do sterowania muzyką w systemie wielopomieszczeniowym. Sonos ma doskonały kontroler Sonos, Bluesound ma aplikację BluOs Controller, Denon - aplikację HEOS, Yamaha używa MusicCast, B&O używa BeoLink i tak dalej.
W większości przypadków z wieloma pokojami jesteś przywiązany do ekosystemu jednej marki - marki w końcu chcą, abyś kupował w swoich systemach - więc nie można na przykład połączyć głośnika Sonos z głośnikiem Bluesound, aby stworzyć twój system multiroom.
Foto:
W ofercie TRIAS AVI między innymi: