Dźwiękowy system ostrzegawczy (DSO) – wytyczne
Coraz bardziej popularne są nowoczesne systemy monitoringu, które to w sytuacji zagrożenia pożarem mają za zadanie przekazywanie istotnych informacji słownych mających na celu szybką i sprawną ewakuację zagrożonych osób. Dźwiękowy system ostrzegawczy – DSO kiedy jest wymagany?
Czujki alarmowe wewnętrzne, a DSO wytyczne
Każdy dźwiękowy system ostrzegawczy – DSO ma budowę bardzo podobną do zwykłego systemu nagłośnieniowego, niemniej podobieństwo to jest jedynie powierzchowne, bowiem przeznaczenie tego urządzenia jest zupełnie inne. Zatem jakie są DSO wytyczne?
Ten nowoczesny system ostrzegawczy służy do przekazywania informacji słownych podczas sytuacji zagrożenia pożarem lub w innych niebezpiecznych sytuacjach nadzwyczajnych, które to wymagają szybkiej ewakuacji dużej liczby osób z miejsca niebezpiecznego dla ich życia i zdrowia.
Instalujemy profesjonalne systemy DSO (Dźwiękowy system ostrzegawczy) zarówno w małych, jak i dużych budynkach.
DSO wytyczne, a Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Wytyczne dźwiękowego systemu ostrzegawczego precyzyjnie reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia siudmego czerwca 2010 roku, w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków oraz innych obiektów budowlanych. To istotne rozporządzenie można znaleźć w Dzienniku Ustaw z 2010 nr 109 poz. 719.
Każdy używany obecnie system DSO musi spełniać takie wymagania jak dla urządzeń przeciwpożarowych, które to są określone przez:
- PN-EN 60849 - „Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze”
- PN-EN 54-16: 2011 - „Systemy sygnalizacji pożarowej – część 16: Centrale dźwiękowych systemów ostrzegawczych”.
Nasz system biletowy oferowany jest w modelu Cloud Computing i zapewnia integralne rozwiązanie do celów sprzedaży biletów.
Instalacja dźwiękowego systemu ostrzegawczego
Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń wczesne przekazanie informacji o zagrożeniu pożarem i w związku z tym możliwość precyzyjnego pokierowania akcją ewakuacyjną przyczynia się w w dużej mierze do zmniejszenia ilości ofiar spowodowanych pożarem. DSO jest więc znacznie skuteczniejszym systemem, w porównaniu z tradycyjnymi sygnalizatorami alarmowymi.
DSO potrafi sprawnie działać w każdych warunkach, nawet w trakcie trwania pożaru. W związku z tym system ten narzuca bardzo wysokie wymagania na instalację kablową. Musi ona bowiem być bardzo odporna na wysokie temperatury. Instalację należy zawsze podzielić zgodnie z podziałem obiektu na poszczególne strefy pożarowe. Linie głośnikowe powinny być zawsze zdublowane w taki sposób, aby ewentualna awaria w jednej z nich nie spowodowała odcięcia komunikacji z daną strefą.
Ponadto urządzenia wzmacniające powinny być zdublowane oraz muszą posiadać zasilanie rezerwowe, bowiem podczas akcji gaszenia pożaru zasilanie sieciowe zawsze zostaje odłączone.
System DSO jest zawsze połączony z centralą alarmową systemu sygnalizacji pożaru. Dzięki temu już we wczesnej fazie rozwoju pożaru jest możliwa automatyczna emisja przygotowanych wcześniej komunikatów słownych.
W chwili przejęcia dowodzenia akcją ewakuacyjną przez straż pożarną, możliwe jest użycie mikrofonów oraz ręczne sterowanie systemem DSO.
Stan techniczny tego systemu musi być na bieżąco nadzorowany. Wszystkie urządzenia wchodzące w jego skład muszą być koniecznie wyposażone w automatyczne układy testujące, które potrafią działać sprawnie nawet wtedy, gdy system nie jest wykorzystywany.
Od 16 czerwca 2005 roku stosowanie dźwiękowych systemów ostrzegawczych w określonych klasach budynków publicznych jest obowiązkowe.
W ofercie TRIAS AVI między innymi: